Dijital pazarlama ile Değişim ve Dönüşüm Zamanı

Ali ÇALLI

Ali ÇALLI

İşler zamanla büyüdü personel sayınız iş yükünüz arttı, size kalmayan zamandan dolayı kurumsal kimlik çalışmalarınız, web siteniz ve sosyal medya hesaplarınız ile ilgilenemez hale geldiniz. Ekstra bir personel istihdam ederek bu işleri yapmak ve yönetmek de istemiyorsunuz. Terzi kendi söküğünü dikemez; belki de bilişim sektöründesiniz ve yoğunluğunuzdan dolayı yine fırsat bulamıyorsunuz. Ve dijital pazarlama projelerinize bir türlü başlayamıyor, başladığınız projelerin devamını getiremiyorsunuz!

Merak etmeyin 20 yılı aşkın profesyonel iş yaşantımda dijital pazarlama konusunda bir çok firma 4×4 lük bir altyapıya ve hizmet ağına sahip değil. İşini iyi yapanları tenzih ederim, o firmalar ya bir ekip çalıştırır bünyesinde veya profesyonel ajans hizmetleri alır. Malum teknoloji, dinamik bir yapıda. Neredeyse artık her gün yeni teknolojik icatlar çıkıyor..

“Peki, bizim ne vaktimiz var ne de personele ayıracak bütçemiz, bütçe de ayırsak personel durmuyor, 3 ay çalışıp ayrılıyor şirketimizden, sonra şifre ara, hesap ismi ara, yaptığı çalışmaları ara…”

Değişim bu işin neresinde?

Yukarda bahsetmeye çalıştığım kabaca; web sitesi, sosyal medya, kurumsal çalışmalar, mailing çalışmaları, adwords, SEO gibi bir çoğunu kapsayan dijital pazarlama yapmak istiyor ancak yapamıyorsanız sizin için önce bakış açınızın sonra işleyiş tarzınızın değişmesine gerek var demektir.

Sebep?

Rakipleriniz bu işleri aylar-yıllar önce yapmaya başlamış ve sizden belki de 10 adım öne geçmiştir. Birilerine kızarak yada zamandan şikayet ederek herhangi bir bahane arkasına sığınmayın lütfen. Klasik ticarette hükmettiğiniz lokasyon bellidir, bulunduğunuz sokak, mahalle hadi ilçe olsun. Hadi çok efor sarf edip çok para harcıyorsunuz bu konu da; il olsun. Mahallede bir mağaza açacaksan önemli olan 3 şey;

  1. Konum
  2. Konum
  3. Konum

Yer (konum) ‘e de dikkat ettiniz ve iyi bir köşeyi kaptınız. En fazla bulunduğunuz il’e bilemediniz adınızı duyan müşteriler sayesinde 1-kaç il’e hitap edersiniz.

Ama elektronik ortamda durum öyle mi sizce? Burada lokasyonunuz: TÜM DÜNYA

Ne kadar çok fırsat var düşünebiliyor musunuz?

“Bir örnek vermek gerekirse; tercüme ofisi sahibi bir müşterim web sitesini güncelleyip google adsense reklamlarını kullanarak, işlerini 1 yılda 1 şubeden 4 şubeye çıkaracak kadar artırmıştır.”

Şeytan icadı değil – insan icadı. Yaptığınız yatırımın kat be katını alabileceğiniz hizmetler ve altyapı topluluğudur dijital pazarlama.

Sonuç

Bu konuda servet harcamanıza gerek yok, deneysel çalışmalar ile en optimum yatırım miktarını belirle/yelim plan yap/yapalım ve harekete geç.

Blog Yazıları

Teklif Al !